Talvikalastaja, älä jätä ahvenia tai muita kaloja jäälle
Jäälle jätetyt pienet ahvenet ja muut kalat ovat valitettavan yleinen näky jäällä liikkuessa. Se aiheuttaa paitsi ärtymystä muiden kalastajien ja luonnossa liikkujien keskuudessa, niin on myös haitallista kalakannoille ja saalistuotolle.

Joillain kalastuksen harrastajilla on yhä virheellinen käsitys siitä, että pienet ahvenet poistamalla luodaan jäljelle jääville kaloille paremmat kasvuedellytykset. Useimmissa tapauksissa tämä on kuitenkin vain arvokkaiden kalojen heittämistä hukkaan.
Ahventen kasvunopeus vaihtelee eri kantojen ja vesistöjen mukaan, mutta yleisesti ottaen ravinnon puute ei ole ongelma merellä, vaan kasvu riippuu siitä, kuinka pitkään ahven onnistuu selviytymään hengissä. Kun ahven tapetaan pienenä, ei siitä ikinä tule isoa.
– Rannikollamme ei ole ylitiheitä ahvenkantoja, joissa ahvenet kasvavat hitaasti kovan ravintokilpailun takia. Siksi ahventen jättäminen jäällä pistää rannikon vesienomistajien ja kalastajien silmään ja aiheuttaa harmia, kertoo toiminnanjohtaja Marina Nyqvist, Österbottens Fiskarförbundista.
Jäälle jätetyt kalat, olivatpa ne pieniä ahvenia tai muita lajeja, ovat huonoa mainosta pilkkimiselle.
– Parasta on palauttaa pienet ahvenet takaisin veteen kasvamaan, jos niille ei ole käyttöä. Pienten ahventen tappaminen pienentää ahvenkannan tuottoa ja on haitallista niin kalakannoille, kalastajille kuin ympäristölle, kertoo Suomen Vapaa-ajankalastajien kalatalousasiantuntija Juha Ojaharju.
Ojaharju neuvoo, että jos kalastaja ei syönnin heikkenemisen pelossa halua palauttaa pikkuahvenia heti samaan reikään, voi niitä säilyttää hetken vesiämpärissä ja vapauttaa ne avantoa vaihtaessa takaisin pilkkireikään.
Pilkkireikien lisäksi jäälle jätettyjä kaloja näkyy myös verkkoavantojen äärellä. Merikotkien talviruokinta oli aiemmin osa merikotkakannan elvyttämistä, ja käytäntö jättää kaloja jäälle linnuille on paikoin jatkunut siitä ajasta.
– Merikotka on nykyään erittäin runsaslukuinen, eikä kalastajien tarvitse osallistua niiden ruokintaan, toteaa Nyqvist.
Molemmat kalastusjärjestöjen edustajat toivovat, että kalastajat toimivat vastuullisesti ja palauttavat pienet ahvenet ja muut kalat takaisin veteen, jotta ne voivat kasvaa ja tuottaa tulevaisuudessa suurempia saaliita.
Oheinen kuva on vapaasti käytettävissä tiedotteen julkaisun yhteydessä.
Kuvatekstiehdotus: Pilkkijä voi säilyttää ahvenia vedellä täytetyssä astiassa hetken aikaa. Kuva: Juha Ojaharju. Suomen Vapaa-ajankalastajat.
Lisätietoja:
Österbottens Fiskarförbund, toiminnanjohtaja Marina Nyqvist, puh. 050 527 2314
Suomen Vapaa-ajankalastajat, kalatalousasiantuntija Juha Ojaharju, puh. 045 113 3050
Älä jätä ahvenia tai muita kaloja jäälle – Vapaa-ajan Kalastaja